כניסת כתב
 
 
הצטרף ככתב
שכחתי סיסמא
 
כתב

חן בן שושן , עברית

לפרופיל המלא

מדורים    زوايا
חדשות ואקטואליה   أخبار
ראש גדול   أتحمل المسؤولية
תרבות ואמנות   ثقافة وفنّ
דעות   آراء
חינוך וחברה   تربية ومجتمع
מונעים אלימות   نـَمنع العُنف
מולדתי   موطني
סביבה וטבע   المحيط والطبيعة
אחד על אחד   وجهًا لوجه
נפגשים   لقاء
בידור ופנאי   تسلية وترفيه
ספורט   رياضة
לצעירים בלבד   للشبيبة فقط
   

 
חינוך וחברה تربية ومجتمع
 

אלכוהול בקרב בני הנוער
الكحول في أوساط الشبيبة
מאת: חן בן שושן בת ים
09.02.2012 10:43 מספר כניסות: 3357


http://www.morguefile.com/archive/display/105223

מגפת האלכוהול


יום שבת , ה14.2.09 . 6 בבוקר . ארבעת חברי הילדות בני ה-21 , רן אוסטרי, ערן שוחט, יובל קולבו ולידיה חסון , כולם מאריאל, שבים מבילוי ליל שבת במועדון האומן 17 בירושלים. רן, הנוהג ברכב, ככל הנראה תחת השפעת אלכוהול, מנסה לעקוף משאית סמיטריילר סמוך לכניסה להתנחלות שילה. הוא לא מצליח לסיים את העקיפה ומתנגש בעוצמה במונית פלסטינית שנסעה בנתיב הנגדי. כתוצאה מההתנגשות נחצתה המכונית לשתיים ושלושה מארבעת החברים נהרגו במקום.

סיפור זה הוא אחד מרבים בשנים האחרונות. צעירים רבים שותים ונוהגים תחת השפעת אלכוהול. בני המזל שביניהם מסיימים את הנסיעה בשלום או נתפסים על ידי המשטרה. לרבים אחרים קורה האסון והם מאבדים את חייהם או נפצעים בתאונות.

בשנים האחרונות הפכה הבעיה למגפה. רבים מבלים בשעות הקטנות של הלילה במועדונים ושותים שם לשכרה. רבים אחרים לא רוצים לשלם מחיר גבוה על משקאות במועדונים ומגיעים "מתודלקים" מהבית. כיום, ברור כי שתייה מביאה אדם למצב של ערפול חושים למרות שהוא אינו חש בכך. בנהיגה המצב חמור יותר כי מהירות התגובה נפגעת וכך גם השמיעה והראייה.

נהיגה בשכרות היא רק אחד הסממנים לתופעת שתיית האלכוהול בקרב בני הנוער, שהפכה לשכיחה. תחילת השימוש באלכוהול היא בדרך כלל דרך ניסיון חד פעמי הנובע מלחץ חברתי וסקרנות. ואולם, הניסיון החד פעמי הופך לתרבות, ואיתה שתיית תכופה של אלכוהול.

עפ"י נתונים שהתפרסמו בארץ, 28% מהתלמידים דיווחו במחקר שנערך בנושא על שתיית אלכוהול בסופי שבוע. רבע מהתלמידים שהשתתפו במחקר, דיווחו כי השתכרו לפחות פעם אחת. נתונים אלה, שנאספו בשנת 2010, אינם מעודדים. לשם השוואה, בשנת 1994 רק 14% מהנערים שהשתתפו במחקר דיווחו כי השתכרו לפחות פעם אחת. כך גם עלה ב-17 השנים האחרונות מספר בני הנוער שדיווחו כי התחילו לשתות עוד לפני גיל 12.
העובדה כי בארה"ב 20% בני 12 עד 13 דיווחו על שתיית אלכוהול ו70% דיווחו על שתיית אלכוהול עד גיל 17, אינה מורידה מחומרת הבעיה בישראל.

נדמה כי ההיבט הפסיכולוגי הוא החשוב ביותר לניתוח בסוגיית שתייה של בני נוער. רותי סנדלר, פסיכולוגית של נוער ויועצת החטיבה העליונה בבית הספר "רמות" בבת-ים, אמרה בתשובה לשאלתי כי לשתייה יש בהתחלה קטע חברתי, של בילוי עם חברים ושתייה תוך כדי הבילוי. ואולם, בהדרגה הופך המפגש החד פעמי עם הטיפה המרה להרגל ולצורך, שמביא את המתבגר להתחיל לשתות לבד. מכאן, קצרה יותר הדרך להתמכרות.

שאלתי את סנדלר מדוע בני נוער צריכים לדעתה לשתות אלכוהול והאם הבעיה אופיינית דווקא לגיל ההתבגרות. "בני נוער לא צריכים לשתות. הם חושבים שהם צריכים", ענתה סנדלר והוסיפה שבני נוער מתרצים את השתייה בכך שזה מכניס אותם ל"ראש טוב", מאפשר להתפרק ממתח וליהנות ובצורה אופיינית לגיל ההתבגרות גם עוזר להם, לדעתם, לרקוד במסיבות בצורה משוחררת ולהתחיל עם בחורות. היא הדגישה את מה שיודעים רבים – שחלק מהצעירים מתחילים לשתות כתוצאה מלחץ חברתי.

ייתכן כי חלק מבעיית השתייה בגיל צעיר, הייתה נפתרת לו צעירים היו מודים כי יש להם בעיה. ואולם, לדעת סנדלר, בעיית ההכחשה של צעירים קשה. "לא נתקלתי בתלמיד שמודה שהוא שותה אלכוהול, ואם נתקלתי בתלמיד ששותה טענתו הייתה תמיד שנושא השתייה שלו בשליטה והוא תמיד יכול להפסיק למרות שבשיחות שלי עם חברים שלו, הם סיפרו שמצבו קשה".

צעירים רבים קונים אלכוהול וייתכן שביניהם גם מי שבגילו הצעיר החוק אוסר עליו לקנות אלכוהול. אבל יש לזכור כי גם יש מי שמוכרים לצעירים את האלכוהול. אחד כזה הוא ק', בעל פיצוציה בבת ים. כשבאתי לראיין אותו בנושא הסתכלתי סביבי וראיתי עשרות בקבוקי שתייה חריפה מכל הסוגים. הדבר הוכיח לי כי גם בעלי עסקים הבינו שמכירת אלכוהול רווחית וכדאית, וייתכן שרבים מהם לא מקפידים לא למכור אלכוהול לבני הנוער בניגוד לחוק.

בתשובה לשאלה אמר ק' כי הוא מקפיד שצעירים לא יקנו אלכוהול, אך מי שלא מצליח לקנות משקה חריף מבקש ממבוגרים שיעשו זאת עבורו ולכן קשה לאכוף את האיסור. לדבריו, המפתח לפיתרון הוא במשטרה וברשויות המקומיות שבאחריותם ובאפשרותן לבצע פיקוח הדוק יותר בנושא, אך הן לא עושות כך.

בעל הפיצוצייה הדגיש כי בעיית קניית האלכוהול חריפה במיוחד בסופי שבוע. אז מספר המגיעים לפיצוצייה גדול פי כמה בהשוואה לאמצע השבוע. רבים מבני הנוער "צעירים מדי" לדברי ק', ולכן הוא לא מוכר להם, אך לדעתו בסופו של דבר הם משיגים את מבוקשם. "אני חושב שכל בעלי החנויות המוכרות אלכוהול צריכים לפעול נגד התופעה, שעפ"י התרשמותי הולכת וגוברת, ולא למכור בשום אופן לבני נוער. אבל בנוסף, צריך גם להסביר לצעירים את נזקי השתייה ואת הסכנות הטמונות בשתיית אלכוהול בכל זמן אבל בעיקר בסופי שבוע ובעיקר בנהיגה".

על נזקי השתייה פירט במאמר באתר "אפוק טיימס", פרופסור מתי ליפשיץ, יושב ראש החטיבה לרפואת ילדים וטוקסיקולוג בבית החולים סורוקה בבאר שבע. לדבריו, שתיית יתר בקרב צעירים עלולה להביא לדיכוי במערכת העצבים המרכזית והמוח, עד כדי אובדן הכרה, כושר שיפוט ירוד ונטייה לאלימות כתוצאה מכך. במקרים נדירים, כפי שחווינו בשנים האחרונות, שתייה מופרזת עלולה גם לגרום למוות.

מחקרים שנערכו בעולם הצביעו לא רק על קשר בין שתייה ואלימות אלא גם על קשר בין שתייה בגיל צעיר ובין סכנה לאלכוהוליזם בגיל מבוגר יותר. כך גם נמצא קשר בין שתיית אלכוהול ובין התנסות בסמים לא חוקיים.

יש לציין כי מדינת ישראל הכריזה מלחמה על התופעה. בעלי עסקים שמוכרים אלכוהול לבני פחות מ-18 צפויים למאסר עד שישה חודשים או לקנס של עד 13 אלף שקל. ואולם, ברור שהתופעה נמשכת ומתעצמת. כאן גם מקומם של ההורים במליאה. עפ"י מחקרים, ילדים רבים נחשפים עד גיל 12 לשתיית אלכוהול בנוכחות הוריהם – בחגים ובשמחות משפחתיות. ההמלצה היא לספר לילדים אמת לגבי הסכנות בשתיית אלכוהול ולהוות מודל לחיקוי בשתייה מבוקרת ולא מוגזמת. מחקרים הראו שיש קשר בין שתייה בקרב ילדים ובין שתייה בקרב הוריהם.

בראיון שערכתי עם שני צעירים מבת ים שטרם מלאו להם 18, אך שותים כמעט בכל שבוע, התברר לי שהם לא רואים את האלכוהול כבעיה, ואולי זו הבעיה הכי גדולה. מ', תלמיד בית הספר "שזר" בבת ים, חושב בכלל שהאלכוהול זה טוב. עפ"י עדותו הוא התחיל לשתות מכיתה ז' עם כל חבריו בבילויים משותפים. מ' הוסיף: "אני חושב שהאלכוהול בסופי שבוע תורם המון לאווירה ומכניס אנשים לראש טוב וזה הכי כיף. אני חושב שאלכוהול מוסיף המון לביטחון העצמי ואפשר לעשות דברים שבדרך כלל לא היינו חושבים עליהם.

ל' קצת פחות נלהב אבל לא ממש מתנגד לשתייה. "אני חושב שהסיבה העיקרית לשתיית אלכוהול היא השעמום. חברים יושבים יחד ופשוט אין להם מה לעשות אז הם הולכים לפיצוצייה הקרובה, קונים בקבוק וודקה עם מיץ תפוזים ושותים עד הבוקר". ל' ציין כי הוא לא שותה בכל יום, אך בסוף הוא מסיים עם שלושה חברים בדרך כלל בקבוק שלם.

איך אפשר לדעת שנער או נערה שותים? כך תוכלו אתם, בני הנוער למנוע מחבריכם לשתות. מלבד ריח האלכוהול מהפה הורים יכולים להיות מודאגים מכך שילדם מבקש להישאר בבית חברים אחרי הבילוי, ושהוא מתחיל להשתמש במוצרים המונעים ריחות פה או שיתחיל לצחצח שיניים לעיתים קרובות, כמו גם משתמש בבושם. כשאר התופעה חמורה יותר נפגעת גם הקואורדינציה ולכן תנועותיו של הצעיר ודיבורו לקויים. הוא נתון למצבי רוח ועייף יותר במהלך היום. כמו כן, רמת לימודיו בבית הספר יורדת, הוא לווה כספים, גונב ומשקר.

מאורעות השנים האחרונות ברחובות ישראל, במועדונים ובכבישים הוכיחו שאנו בבעיה, אך פתרונה תלוי רק בנו. הדרך לפיתרון עוברת במודעות ובהבנה של בני הנוער שאין שום דבר טוב בשתייה, וייתכן כי מאמר זה יתרום משהו בנושא.

הגנה על פרטיות תנאי שימוש אודות צור קשר